לא קודמת ולו רק בגלל שאת אישה

לא קודמת בגלל שאת אשה

לשנות תפיסות עולם

חוק לשוויון הזדמנויות בעבודה משנת 1988 קובע כי חל איסור מוחלט להפלות מועמדים לעבודה מסוימת על רקע דת גזע ומין. מחקרים רבים בתוספת לנתונים בשטח מראים כי מעסיקים רבים מעדיפים להעסיק גברים על פני נשים, לצורך העניין אם על אותה משרה יתחרו גבר ואישה בעלי אותה הכשרה, אותה השכלה ואתם נתוני פתיחה, רוב המעסיקים יעדיפו להעסיק את הגבר.

הסיבה לכך נעוצה כנראה בעובדה כי הנשים מזוהות יותר עם הבית בעוד הגברים מזוהים יותר עם העבודה, וזו על פי תפיסת העולם המיושנת בו הנשים היו בבית מטפלות בילדים בעוד הגברים היו מפרנסים את המשפחה.

מעסיקים רבים חוששים כי אותם נשים ימהרו ללכת בתום יום העבודה הביתה אל ילדיהם, בעוד הגברים ככל הנראה יישארו במשרד אם תצוץ עוד עבודה.

המעסיק אומר לעצמו שבאותו שכר שמקבלים הגבר והאישה, הגבר יישאר יותר שעות בעבודה היות ולא ימהר לחזור לילדים ולמטלות הבית.

עבודה והריון

דבר נוסף שפוגע בנשים רבות לפני קידום או בראיונות עבודה הוא הריון. כמובן שמעסיק לא יכול לפטר אישה בהריון על פי החוק במדינת ישראל אבל הוא כן לצערנו יכול לשקול קידום. אם מעסיק יודע שעובדת נכנסה להריון והיא עתידה להעדר תקופה כנראה שהוא יקדם מישהו אחר במקומה, גם היא האדם המתאים ביותר לתפקיד. לצערנו גם בהיבט השכר עדיין ישנה אפליה בין גברים ונשים שכן גבר ירוויח עשרות אחוזים יותר בממוצע מאישה שמועסקת באותו תפקיד כמו הגבר.

בשנים האחרונות אנחנו רואים לאט לאט יותר ויותר שוויון הזדמנויות ושוויון בשכר אך המגמה הזו עדיין רק בחיתולים ולכן אם את חשה כי לא הועסקת או לא קודמת ולו רק בגלל שאת אישה ישנם מספר ארגונים אליהם את יכולה לפנות וכמובן לעורך דין המתמחה בענייני עבודה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*