חמשת "שורפי הקלוריות" המומלצים לחיטוב גופך

פסח קרוב וכולנו יודעות מה זה אומר: אוטוטו קיץ וים והגיע הזמן להשיל את הפוך, לקום מהכורסה, להכנס לראש המתאים ולהתחיל לעבוד על כל אותן קלוריות שנצברו במהלך החורף. דיאטה, טובה ככל שתהיה, אינה מספיקה. כדי להראות טוב יש לעבוד, להזיע ולדאוג שמה שיחליף את השומן הם שרירים מחוטבים היטב. זה לא רק יפה, זה גם בריא וחיוני – דיאטה שאינה מלווה בפעילות גופנית רציפה יכולה לגרום נזק בריאותי של ממש. השאלה היא איך מספיקים את כל אלו, או לפחות דואגים שהזמן שאנחנו מקדישות לפעילות הגופנית גם יתרום במידה הרבה ביותר לקיץ הקרב והקילוגרמים שעלינו עוד להשיל?

העקרונות הבסיסיים

  • אימון בעצימות גבוהה? – כמות הקלוריות שתשרפי באימון (למשל ריצה) שווה למשקל שלך כפול המרחק שעברת, ללא קשר לקצב האימון. הליכה איטית או מהירה לאורך קילומטר אחד תצרוך אותה כמות קלוריות. מצד שני,  אם תלכי מהר הקילומטר הזה יגמר בחצי מהזמן. או במילים אחרות – ככל שיותר תתאמצי יותר (באימון ארובי ובמצב גוף אנכי), כך קצב שריפת הקלוריות יהיה מהיר יותר.
  • תשתמשי במה שיש לך – עלית כמה קילוגרמים בחורף? תשתמשי בזה! אימונים שקצב שריפת הקלוריות בהם מושפע ממשקלך הם אימונים בהם הגוף במצב אנכי, ולא במים.
  • שכל הגוף יעבוד – ריצה על הליכון כאשר הידיים מחזיקות את הידיות גורמת לירידת קצב שריפת הקלוריות פעמיים – גם כי חלק ממשקלך מועבר לידיים וגם כי הידיים לא עובדות בעצמן. ככל שיותר שרירים יעבדו יחד באותו פרק זמן, קצב שריפת הקלוריות יהיה גדול יותר.
  • לחטב ולא רק לשרוף – שריפת קלוריות שאינה מלווה בחיזוק שרירי הגוף אולי תעזור לך להוריד במשקל אבל גם תשאיר אותך עם מראה גוף רופס. כדי להגיע למראה הרצוי צריך גם לחזק את השרירים.
  • גיוון זה חשוב – אם תעשי את אותה התנועה בדיוק פעם אחר פעם, הגוף שלך ילמד לעשות אותה ביעילות ולשרוף פחות קלוריות כדי לעשות אותה. כדי לשמור על קצב שריפת קלוריות גבוה, חשוב לגוון בתנועתיות ובאימון.
  • להשאר בעניין – כדי להגיע לתוצאות צריך להתאמן לאורך זמן, וכדי לעשות את זה חשוב לדאוג לעשות פעילות מהנה ששומרת לא רק על רמת שריפת הקלוריות אלא גם על רמת העניין.
  • כח הביחד – כשמתאמנים בקבוצה מתקיים אלמנט תחרותיות שעוזר להגיע לעניין רב יותר, עצימות גבוהה יותר ומוטיבציה גבוהה יותר להמשיך.

ועכשיו כשהלמה ברור, אז מה הם חמשת "שורפי הקלוריות" המומלצים ביותר לחיטוב הגוף?

1 – זומבה

שיעור אירובי דאנס המשלב מוסיקה מדרום אמריקה וצעדי ריקוד לטיניים. האימון נערך בקבוצה ופועל בעצימות גבוהה על הגוף כולו, כאשר קצב האימון משתנה וכמוהו גם דפוס התנועה. צעדי הריקוד המשולבים לקוחים מריקודים כמו סלסה, צ'ה צ'ה, מרנגה ורומבה וההערכה היא כי שריפת הקלוריות יכולה להגיע בשיעור כזה ל- 582 קלוריות בשעה.

2 – קיקבוקס

אימוני לחימה בשיטת קיקבוקסינג מבטיחים שמירה על רמת עניין גבוהה כמו גם הפעלת הגוף כולו בטווחים גדולים. קיקבוקסינג עוזר לשמור על גמישות המפרקים, חיזוק וחיטוב השרירים ובגלל הקצב הגבוה גם דואג לשמור על דופק גבוה. ההערכה היא כי שריפת הקלוריות בשיעור כזה יכולה להגיע ל-486 בשעה.

3- ספינינג

לספינינג יש יתרון מרכזי בולט – התחרותיות הקבוצתית שגורמת לנו להתאמץ קצת יותר. בספינינג תאבדי את יתרון הקילוגרמים שהעלית בחורף כי האימון נערך בעיקר בישיבה, אבל תכפרי על כך באימון קצת יותר מאומץ, בעיקר אם מפדלים בקצב משתנה. ההערכה היא כי שריפת הקלוריות בשיעור כזה יכולה להגיע ל-576 בשעה.

4- מדרגות

אימוני מדרגות עובדים בעצימות גבוהה במיוחד ולכן גם שורפים הרבה מאד קלוריות. יחד עם זאת, כדאי לזכור כי חלק מהעבודה באימוני מדרגות דורשת שיווי משקל רב ואם מתחילים את הפעילות עייפים רצוי להמנע מאימונים אלו ולהצמד למכשירי ה- Stepper כי אחרת עולה לא רק רמת שריפת הקלוריות אלא גם הסיכויים להפצע. ההערכה היא כי שריפת הקלוריות בשיעור כזה יכולה להגיע ל-535 בשעה.

5-שחייה

שחייה? שחייה לא שורפת קלוריות באותה המידה כמו הפעילויות האחרות. המים אינם מאפשרים לך לנצל את משקל הגוף, ומנח הגוף אינו מאפשר לדופק לעלות גבוה מדי. אז למה בכל זאת שחייה?  כי שחייה היא הפעילות בה רמת הפציעות היא הנמוכה ביותר, רמת החיטוב היא גבוהה (והיא עובדת על הגוף כולו בו זמנית) והיא תכניס אותך לבגד ים, ולמוטיבציה, כמה חודשים מוקדם יותר. שחייה מומלצת במיוחד כפעילות ראשונית לבעלות משקל עודף, או לבעלות בעיות עם מפרקים. ההערכה היא כי שריפת הקלוריות בשעת שחייה יכולה להגיע ל-440 בשעה.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*