דקלה לוי – מייסדת, בעלים ומנכ"לית, DLVS – חברת ייעוץ למערכות מתח נמוך .

דקלה לוי, מייסדת, בעלים ומנכ"לית, DLVS – חברת ייעוץ למערכות מתח נמוך מאוד.

מומחית בתכנון Data Centers, מעבדות, מערכות תקשורת, מולטימדיה וביטחון.

מומחית בתכנון וניהול פרויקטים מורכבים ועתירי טכנולוגיה בענפי ההייטק, הפיננסים, התרופות ובשוק המקצועות החופשיים. ראיון עם דקלה לוי.

למידע נוסף: על דקלה לוי

מה היתרון בעבודה עם יועצת מעבדות?

דקלה לוי: "המשתמש שעובד במעבדה רואה את המעבדה דרך זוית הראיה שלו. למתכנן המעבדה יש את היכולת לראות את המעבדה באופן הוליסטי, בזכות הניסיון שצברתי בעבודה מול מגוון רחב של חברות בכל קשת התחומים הטכנולוגיים. את הידע הזה שצברתי אני מטמיעה בכל מעבדה ובכך תהליך  שאני מתכננת. במילים אחרות, אני לוקחת פתרון מתחום אחד ומשלבת אותו לתחומים האחרים וזו החוזקה הגדולה בעבודה עם מתכנן מעבדות, זהו ידע מקצועי נצבר. תכנון נכון  של המעבדה חוסך בסופו של דבר סכומי כסף עצומים לחברה, משפר תהליכים ובסופו של דבר – מגדיל רווחים".

 

דקלה
צילום: דקלה לוי

כיצד נראית מעבדת חומרה?

דקלה לוי: "מעבדות חומרה כוללות בדרך כלל מרכיבים קבועים, למשל מעבדות האלקטרוניקה שכוללות שולחנות מעבדה, מידוף ומערכות חשמל ותקשורת נלוות. זו המעבדה הנפוצה ביותר. ישנם סוגים שונים של מכשור שדורשים סוגים שונים של תכנון. לדוגמא, תנורים בהם מבצעים טסטים של תנאי טמפרטורה ולחות ובודקים כיצד הרכיב שמייצרים מתנהג בתנאים שונים. ישנם למשל תנורים שמייצרים תהליך של יישון, ובעזרתם בודקים כיצד הרכיב יעבוד כשיהיה בן 5 או 10 שנים ויותר".

דקלה לוי: "ישנן מעבדות מיקרוסקופים, בהם מציבים לעיתים מיקרוסקופים רגישים ביותר לויברציות, אפילו לתנועת רכבים בקרבת המעבדה ואף לתנודות ססמיות קלות הנגרמות בשל תנועת כדור הארץ. בהקמת מעבדות כאלו יש לבצע שיכוך אקטיבי, כל החדר נבנה על רשת של בולמי זעזועים, על בולמי הזעזועים יוצקים בטון ורק את מוקמת המעבדה עם המקרוסקופים. השיכוך האקטיבי מייצב ומבטל את הוויברציות הללו שעלולות לפגוע באיכות התמונה של המיקרוסקופ. ישנן מעבדות כימיות בהן מערבבים חומרים או מנקים רכיבים שונים, במיוחד בכל הקשור בעבודה עם סיליקון, וישנן עמדות מעבדה, עם מכונות גדולות בגודל של מכונת CT שמבצעות בדיקות מורכבות מאוד לשבבים. חשוב מאוד לתכנן מראש את ההקמה של מעבדות מהסוגים האלו, על מנת למקסם את יעילות וקצב העבודה בשטח הנתון וכמובן, לתכנן מראש התרחבות ושינויים עתידיים, כי שינויים מבניים במעבדה שלא תוכננה לכך עולים הון".

"תצורה נוספת של מעבדות חומרה הם חדרי דאטה סנטר בהם מוצבים ארונות שרתים, צריך כוח מיחשוב על מנת לבצע תהליכים אוטומטיים בכמות גדולה של שבבים בזמן הפיתוח ובדיקות הביצועים. גם כאן נדרש ידע רב בתכנון, כדי לאפשר יצירת תנאים מאוד מסוימים".

דקלה לוי: "יצירת התנאים הסביבתיים היא מרכיב קריטי בתכנון מעבדות. הציוד פולט חום וצריך מערכות מיזוג ששולטות בטמפרטורה, צריך מערכות אויר דחוס, הזנות מים על מנת לייצר תנאי לחות מסוימים, ואף רמות תאורה שונות. הכל מתוכנן והכל נמדד וחייב להיות מדויק ביותר על מנת שבסופו של דבר תהליך הפיתוח יצליח".

לקריאה נוספת אודות דקלה לוי