10 טיפים מיועצות מטרנה להקניית הרגלי אכילה נכונים לתינוקות

מטרנה

10 טיפים מיועצות מטרנה להקניית הרגלי אכילה נכונים לתינוקות

הקניית הרגלי אכילה נכונים לתינוקות היא משימה חשובה ולעיתים אף מאתגרת עבור הורים לתינוקות או פעוטות. כדי לעזור לכם לעשות זאת נכון, יועצות התזונה של מטרנה מביאות כאן, 10 טיפים מעשיים שיסייעו לתינוק שלכם לפתח הרגלי אכילה בריאים ונכונים.

אתם מחליטים איזה מזון נכנס הביתה ובאלו כמויות
בתור הורים, אתם הם אלו ששולטים באספקת המזון ובוחרים אילו מזונות לקנות ולהגיש לתינוק שלכם בארוחות. (בהנחה והתינוק שלכם כבר עבר לשלב המוצקים והוא ניזון משמעותית פחות, מחלב אם או תמ"ל דוגמת מטרנה). לכן, חשוב לדאוג שתמיד יהיה בבית היצע של מזונות מזינים ובריאים. לצד ההקפדה על הבריאות, מוטב גם לאפשר גישה לממתקים, באריזות אישיות, אפילו אם אלו האהובים על ילדכם, לא נחשבים למזונות מזינים במיוחד. קנייה של החטיפים ועצם המצאותם בבית, תגרום לילד להרגיש שהוא אינו מוגבל בבחירת המזון שלו והוא לא ירגיש חסכים או התנגדויות בהמשך חייו לאוכל מכל סוג.

מתן אפשרות בחירה לילדים
יש לאפשר לילדים לבחור מה לאכול מתוך ההיצע המוגש להם. כאשר מציעים מגוון בריא ומזין של מזונות, אין חשש שהילדים יבחרו הרגלי תזונה לא נכונים. חשוב לכבד את בחירת הילדים ולאפשר להם אוטונומיה מסוימת על האכילה שלהם.

לא חייבים לסיים הכל מהצלחת
יש לאפשר לילדים לסיים לאכול כאשר הם מרגישים שבעים ולא לכפות עליהם לגמור הכל מהצלחת. חשוב שהילדים ילמדו להקשיב לתחושות הגוף שלהם ולאכול על פי תחושת הרעב והשובע הטבעיים שלהם. רק כך ניתן למנוע אכילת יתר ולהקנות לילד הרגלי אכילה המתחשבים באופן מדוייק בצרכים של גופו.

תנו לתינוק להתנסות בכמה שיותר טעמים ומרקמים כבר מההתחלה
מומלץ להתחיל בהצעת מגוון של מזונות בריאים ומזינים כבר מהשלבים המוקדמים של מתן מזון משלים, גם כאשר הוא רק מהווה תוספת להנקה או למטרנה. העדפות תזונתיות מתחילות בגיל צעיר מאוד, לכן חשוב עוד מהארוחה הראשונה לחשוף את התינוק למגוון רחב של טעמים ומרקמים. יש להציע מזון חדש בהזדמנויות רבות עד שהילד לומד לאהוב אותו.

עידוד שתיית מים
מומלץ לעודד שתיית מים כמשקה העיקרי של ילדים ולא להציע להם מיצים מתוקים או משקאות אחרים עתירי קלוריות וסוכרים. מיצים תורמים לתחושת שובע מטעה, להשמנה ולעששת אצל ילדים. מים הם הבריאים והטובים ביותר בכל גיל.

אל תהפכו את הממתק לפרס על הארוחה
ניתן לאפשר לילדים לצרוך ממתקים מדי פעם במינון מבוקר, אך חשוב שהממתק לא יהפוך לסיבה העיקרית לשבת לאכול. כאשר עוגה או שוקולד הם "הפרס" על אכילת ארוחה בריאה, הילד עלול לייחס ערך גבוה יותר לממתק מאשר למזון בריא.

הפרדה בין אוכל לבין אהבה
יש למצוא דרכים נוספות לביטוי אהבה לילד מלבד מזון. כאשר אוכל הופך לאמצעי תגמול או פרס, הילד עלול לפתח התנהגות של אכילת יתר במצבי לחץ. חשוב לטפח את ההערכה העצמית של הילד בדרכים אחרות שאינן קשורות למזון.

מטרנה

להוות דוגמה אישית
ההורים מהווים מודל לחיקוי עבור ילדיהם. אם ההורים אוכלים על פי עקרונות של תזונה נכונה, גדלה הסבירות שגם הילדים יאמצו הרגלי אכילה בריאים. חשוב להקפיד על ארוחה משפחתית משותפת כדי להוות דוגמה אישית טובה.

הפרידו בין זמן משחק וזמן אוכל
יש להפריד בין אכילה לבין משחק, צפייה בטלוויזיה או שימוש במחשב/טלפון. מומלץ תמיד להאכיל את הילד בסביבה שקטה ללא הסחות דעת ובמקום קבוע סביב שולחן האוכל. ארוחה משפחתית משותפת חשובה להקניית הרגלי אכילה נכונים לתינוק באווירה חיובית.

הגבלת זמן מסך
ככל שזמן המסך (טלוויזיה, מחשב, טלפון) מוגבל, כך הילדים ימצאו פעילויות אחרות בריאות ומגוונות יותר לבצע שככל הנראה גם יצריכו מהם להיות בתזוזה. מחקרים הראו קשר בין זמן מסך מופחת, לבין אחוזי שומן נמוכים יותר אצל ילדים. מומלץ לקבוע זמני מסך מוגדרים ולעודד משחק ופעילות גופנית עם חברים ועם בני המשפחה.

לסיכום, חברת מטרנה מייצרת מוצרי מזון בריאים ומותאמים לתינוקות ופעוטות מגיל הלידה ועד גיל שנתיים. החברה מובילה בתחום תזונת התינוקות בישראל ושמה דגש על איכות, בטיחות וערכים תזונתיים. היועצות של מטרנה כאן עבורכם, כדי לתת לכם את כל המיד וטיפים שימושיים כיצד להקנות לילדכם הרגלי אכילה בריאים ונכונים החל מגיל צעיר.