הריון ותאי המוח

תקופת ההריון זו התקופה שבה מתרחשים הרבה שינויים בגופה של האישה. בתקופה הזו כשהתינוק נמצא ברחם מתחילים תאי המוח שלו להתפתח אך דבר שמשפיע גם על האמא לטובה . מחקרים חדשים ורבים הראו שבתקופת ההריון תאי המוח של האישה מושפעים חיובית מהתפתחותם של תאי המוח אצל התינוק ברחמה. למרות שתהליך ההריון הינו לרוב תוצר של הורות משותפת, קיימים שינויים רבים אותם האישה עוברת לבד במהלך ההריון.

מחקרים מיוחדים הראו שתקופת ההריון משפיעה לטובה ובצורה החיובית ביותר על תאי המוח אצל האישה בהריון וההתפתחות הזו נמשכת לאורך כל החיים וכל הריון נוסף מגביר את החיוביות הזו. המחקר מראה שזוהי התקופה הכי קריטית שבה מושפע ומתפתח מרכז העצבים אצל האישה בהריון, למרות שעדיין לא מבוהר ומה הסיבה לכך שדווקא בתקופת ההריון מערכת העצבים אצל האישה מתפתחת ומושפעת הרבה, אך נושא זה הוא אמיתי ומוכח.

באחד מהמחקרים שנערך בשנת 2010 נחקר נושא חשוב מאד על תאי המוח אצל האישה בהריון והאם הם מושפעים עקב שינויים ברמת והתנהגות ההורמונים בגופן?  דבר זה הוכח כנכון ואמיתי, מאחר שאם חושבים על גיל ההתבגרות, התקופה שבה תאי המוח מתפתחים בצורה משמעותית שגם באותו זמן מתפתחת רמת ההורמונים בגוף. לאחר גיל ההתבגרות ההורמונים מתייצבים כמעט ברמה הרלוונטית בגוף בני אדם עד להתרחשותה של תופעה אחרת, כמו חס וחלילה מחלה מסויימת. וכמו כן בתקופת ההריון רמת ההורמונים משתנה מאד בגופה של האישה וכתוצאה זה משפיע מאד על התפתחותם של תאי המוח לטובה, כמו בגיל ההתבגרות.

ולהוכחת התיאוריה- מאחר ואישה בהריון לא מסוגלת לעבור בדיקות של הורמונים מסויימים או אבחונים רפואיים כדי לוודא תיאוריה זו ולהוכיח אותה, הניסוי נעשה על עכברי ניסוי בהריון . הניסוי הראה והוכיח אמיתה של התיאוריה בכך שעכברים בהריון התחילו לפתח יכולות חדשות של חושים מסויימים בתוך גופן כמו ראייה , שמיעה מוגברת וכו'… ויתרה מזה מערכת העצבים אצל עכברים אלו הראתה התפתחות משמעותית ושינויים בהתנהגותם השגרתית .

תיאוריה זו הוכחה ע"י חוקרים מיוחדים ואומתה, ונזכיר עוד מקרה כזה שבשנת 2004 חוקרים בדקו התפתחותם של פעימות הלב אצל האישה בתקופת ההריון ואחרי והתוצאות היו מפליאות, הפעימות של אישה בהריון מושפעות לטובה כי מספרן עלה יותר ממה שהיה לפני הריון ונשאר גם אחרי הלידה.

דבר זה יכול להעיד על כך שהתאים בגופה של האישה לא רק המוח והלב אלא בכלל יכולים להיות מושפעים לטובה בתקופת ההריון.