הטבות מס לאמהות חד הוריות

הטבות מס לאמהות חד הוריות

על פי החוק בארץ, הורה לא נשוי שיש לו ילד מתחת לגיל 18 מוגדר משפחה חד הורי. משפחה חד הורית היא משפחה בה הורה לא נשוי  יכולים להיות כתוצאה ממוות, מבחירה להיות יחידני, מגירושין ומחיים בנפרד. בדרך כלל בראש משפחה חד הורית עומדת אישה, על אף שיש גם מקרים שבראש המשפחה החד הורית יעמוד גבר. חשוב לדעת כי משפחה חד הורית מתמודדת עם המטלות המשפחתיות ועם הפרנסה ממש לבד וללא תמיכה של בן או בת זוג ולכן זכאית על פי חוק לסיוע מהמדינה, זאת כמובן גם בהתאם למצבה הכלכלי של המשפחה החד הורית ועל פי מספר הילדים בחזקת ההורה היחידני שהם מתחת לגיל 18.

במקרים בהם אמהות חד הוריות מתקשות לעמוד בנטל הפרנסה ומקבלות תמיכה מהביטוח הלאומי דרך קצבה או מזונות, הן זכאיות כאמור לתמיכת המדינה וזו באה לידי ביטוי בכל מיני דרכים שיפורטו בהמשך וביניהם: עזרה בגביית דמי מזונות, מתן קצבת שארים במקרה של אלמנות, עזרה בדיור, הנחות בארנונה ועוד. דרך נוספת בה המדינה מקלה על אמהות חד הוריות זה באמצעות הטבות מס לאמהות חד הוריות, הטבות שמחושבות לאחר קבלת נקודות זיכוי.

הטבות מיסוי:

משפחה המוגדרת חד הורית זכאית לנקודת זיכוי נוספת וזאת מעבר לנקודות הזיכוי אותם זכאית לקבל עבור כל אחד מילדיה שמתחת לגיל 19.

 תוספת של ימי מחלה:

מלבד 8 ימי המחלה שלהם זכאי כל הורה, זכאית אם חד הורית לעוד 8 ימי מחלת ילד. במידה והילד מוכר כבעל מוגבלות שמצריכה סיוע צמוד, תקבל האם החד הורית תוספת של 15 ימי מחלה בשנה.

 קצבה מחליפת דמי מזונות:

כאשר המשפחה חד הורית ויש אבא בתמונה והוא מסרב לשלם מזונות לילד או לא עומד בחובתו לשלם, המוסד לביטוח לאומי מאפשר לאם החד הורית לקבל קצבה שגובהה תלוי בגובה הכנסותיה של האם. בנוסף לקצבה זו, הביטוח הלאומי מעניק לילדים המשתייכים למשפחה חד הורית, מענק לימודים  בשיעור של כ-15% מהשכר הממוצע במשק, בכל תחילת שנת לימודים, לכל אחד מילדי המשפחה, החל מבית הספר היסודי ועד סיום כתה ט' בחטיבת הביניים.

הנחות בארנונה, חוגים, קייטנות ובריכה עירונית:

אמהות חד הוריות זכאיות להנחה בארנונה עד 20% ואם האם החד הורית מקבלת הבטחת הכנסה, היא זכאית אף להנחה בארנונה בשיעור של עד 70%. ישנן רשויות שמבחירה מוסיפות עוד הנחות בתחומים נוספים כמו קייטנה עירונית, חוגים, דמי כניסה לבריכה עירונית ועוד.

האם יש עוד הטבות והנחות לאמהות חד הוריות?

בוודאי. נוסף לאלו, יש גם הנחות על תשלומי חברת חשמל, סיוע בדיור, הטבות כספיות במעונות יום, הבטחת הכנסה, עזרה במימון צהרונים, הנחות באגרת הטלוויזיה ואפילו סיוע ומימון הכשרה מקצועית בהן משרד התעשייה והמסחר מקנה עדיפות ששיבוץ חד הוריות לקורסי הכשרה של המשרד.

עוד מרחבי הרשת:
סדרות מומלצות באתר yes
סרטים חדשים ומומלצים
שידורי ספורט באתר יס
יס דוקו – הבית של סרטי הדוקו וסדרות הדוקו הטובות ביותר