דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי- באיזה מסלול לבחור?

כידוע, ספרד ופורטוגול ביצעו תיקונים ושינויים בחוקי האזרחות המאפשרים ליהודים שהם צאצאים של מגורשי ספרד להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי או ספרדי.

הזכות לקבלת דרכון ספרדי או פורטוגולי עוברת מספר שלבים כאשר בשלב הראשון יש לבצע בדיקת התכנות ראשונית, כלומר לבדוק באופן עצמאי, האם בכלל מגיע לכם להוציא אזרחות כזו, בדיקה פשוטה אותה ניתן לבצע על פי רשימת שמות משפחה המפורסמת ברשת האינטרנט. בשלב השני בודקים את כל הנתונים ומכינים דוח גיאנלוגי שמטרתו להוכיח את הקשר בין המועמד לגירוש ספרד. השלב הבא כולל הגשה של כל המסמכים הרלוונטיים לממשלה כאשר זמן ההמתנה לקבלת האזרחות נע בין שנה לשנה וחצי. אז מה בעצם עדיף ובאיזה מסלול כדאי לבחור?

ובכן, שתי סוגי האזרחויות מעניקות לנו מגוון של יתרונות כמו למשל מגורים ברחבי אירופה במדינות החברות באיחוד האירופאי, השקעה בנדל“ן, לימודים בחינם במגוון של מוסדות אקדמאיים מובילים בסבסוד מלא או חלקי של הממשלה.

אז מבחינת התהליך, אין בכלל ספק שקל יותר להוציא דרכון פורטוגלי בהשוואה לדרכון ספרדי. החוק הספרדי מחייב מעבר של שני מבחנים: מבחן השפה ומבחן ידע בתרבות וחוקת המדינה. יחד עם זאת, מי שמעוניין להוציא דרכון ספרדי מחוייב לעבור ראיון אישי המתקיים בספרד עצמה. הפורטוגולים לעומת זאת, דורשים רק להוכיח קשר לגירוש ספרד, זאת על די פנייה לאחד מראשי הקהילה היהודית בפורטוגל וקבלת תעודה המעידה על קשר זה.

באופן כללי, אם מתייחסים לזכויות שמקבלים לאחר הוצאת האזרחות, מדובר בזכויות שוות פחות או יותר, שכן בשני המקרים ניתן לגור במדינה, ללמוד בחינם או בעלות נמוכה, לעבוד בסוגים שונים של משרות על פי חוק ולבקר בעשרות מדינות ללא אשרת ויזה.

חדש בישראל! סדרת אייפון 14:

אייפון 14אייפון 14 פרואייפון 14 פרו מקס