גני ילדים לשעות אחה"צ

צהרון לילדים הפתרון המושלם לאם העובדת
צהרון לילדים הפתרון המושלם לאם העובדת

הפתרון המושלם לנשים עבודות

אין זה סוד שבמצב הסוציואקונומי הרווח בארצנו מעטות הנשים שרוצות ויכולות להרשות לעצמן להישאר בבית ולגדל את הילדים. אצל רוב המשפחות, בעיקר החילוניות נשים חוזרות לעבוד לאחר חופשת הלידה – בין אם היא הייתה שלושה חודשים, חצי שנה או אף שנה – שנתיים במקרים אחרים. כיוון שמרבית מקומות התעסוקה והמשרות הרציניות דורשים שעות עבודה רבות, על מנת להצדיק את השכר ולהישאר עם אופציות קידום לתפקידים נוספים, נאלצות נשים רבות למצוא הסדר כלשהו לילדים בשעות אחה"צ – בהן גני הילדים כבר לא פעילים. האלטרנטיבות הקיימות בשוק כוללות, על פי רוב – צהרונים, מועדוניות וגנים פרטיים הפועלים עד שעות אחר הצהריים. אז איך תמצאו ותבחרו את המסגרת המתאימה ביותר לילד שלכם?

צהרון לילדים הפתרון המושלם לאם העובדת
צהרון לילדים הפתרון המושלם לאם העובדת

צהרונים

הצהרון מהווה חלק ממסגרת לימודית אשר מיועדת לילדים אשר נמצאים בגילאי הגן. הצהרונים פעילים בשעות הצהריים ואחה"צ והוקמו בשל אי יישומו של חוק יום לימודים ארוך במרבית מבתי הספר והגנים בארץ. בנוסף, צהרונים רבים פעילים גם בתקופות של חופשות ארוכות כגון חופשת פסח והחופש הגדול בחודשי הקיץ. כיום מבחינה פורמלית לא קיים פיקוח של משרד החינוך על הצהרונים אך קיים ניסיון להסדיר את התחום וכנראה שבשנים הבאות התחום יהפוך להיות יותר מפוקח ומבוקר על ידי גורמים מקצועיים. במסגרת הנ"ל מוצעות לילדים בד"כ ארוחות צהריים, אפשרויות מנוחה ומשחקים להעברת הזמן – בהתאם לגיל הילד. בחלק מעיירות הפיתוח הצהרונים מסובסדים על ידי המדינה בכדי לעודד את האוכלוסייה לצאת ולעבוד ימים מלאים.

מועדוניות

מועדוניות הן מסגרות לילדים, אשר מאופיינות גם בצד טיפולי. למעשה מדובר במסגרת חינוכית שמשלימה את החינוך הפורמלי שמקבלים הילדים בגני הילדים ובבתי הספר. בד"כ המועדוניות שמות לעצמן למטרה לקדם את מצבו של הילד מבחינה רגשית וחברתית ולעזור לו להתמודד טוב יותר עם הקשיים שלו. הן מציעות שלל פעילויות העשרה כגון משחקים, ספורט, ופעילויות חברתיות מגוונות. על פי משרד החינוך, ניתן לסווג את המועדוניות השונות למועדוניות לגיל הרך, מועדוניות אינטנסיביות מול לא אינטנסיביות ומועדוניות ביתיות אשר מתקיימות בבית הפרטי של המפעילה. המועדונית היא בחירה טובה עבור ילדים אשר סובלים מקשיים קלים וצריכים קצת יותר השגחה ויחס אחרי ששעות הפעילות בגנים נגמרות.

ילדים משחקים במועדונית
ילדים משחקים במועדונית

בייביסיטרית

שכירת בייביסיטר להשגיח ולטפל בילד אחרי שעות הגן היא אולי האלטרנטיבה המועדפת על רוב האימהות. הבעיה בד"כ היא המחיר – בסביבות ה 50 שקלים לשעה תיקח בייביסיטר מנוסה – כזו שתרצו. על כן פתרון זה יכול להיות רלוונטי בעיקר למשפחות שיכולות להרשות לעצמן. אך, לעובדה זו יש להוסיף כי במידה ויש עוד ילד או אפילו שניים במשפחה שכירת בייביסיטר יכולה לצאת אף זולה יותר ממסגרות אחר הצהריים אחרות ומספקת יותר אפשרויות – חלק מהבייביסיטריות אף יכולות לבשל לילדים אוכל בריא יותר מהזמין בצהרונים ובמועדוניות ולפתח יחס אישי וחם יותר מאשר הגננות בגן או מפעילות המועדוניות והצהרונים.